Feyzullah Koç

Hayyade İlahi Sözleri

Hayyade İlahi Sözlerinin tamamına bu sayfadan ulaşma imkanınız olacaktır. Ayrıca Hayyade İlahi Sözlerini dinlemek isterseniz sayfamızda ilahinin dinletisi de yer almaktadır. İlahiyi hem okumak hem de dinlemek için sayfayı aşağıya doğru kaydırmanız yeterli olacaktır.

Allah’a olan aşkı en iyi şekilde anlatmak için ilahiler kullanılır. Bizleri derinden etkileyen sözleri ve kulağa harika bir şekilde nüfuz eden ezgisi ile birlikte ilahiler adeta ruhun gıdasıdır. Huzura ulaşmak ve kalbini Allah sevgisi ile doldurmak isteyen kişiler her zaman ilahileri okuyup dinleyebilir.

Günün istediğiniz saatinde ilahilere rahatlıkla ulaşmanız için sizlere en kolay yolu sunuyoruz. İnternet sitemiz üzerinden aradığınız tüm ilahilere ulaşabilir ve ilahileri en güzel haliyle dinleyebilirsiniz.


Şöyle bir olay anlatmak istiyorum sizlere canlar. Avam bin Havşeb(R.a.) dan rivayet edilir ki canlar. O şöyle demiştir= Bir defasında Hayya denilen yere misafir olmuştum. Bu kasabanın yakınında bir kabristan vardı. İkindiden sonra olunca bu mezarlıktan kabir yarıldı ve içinden bir adam çıktı. Öyle ki başı merkep başı vücudu insan vücudu gibiydi. Üç defa tıpkı merkep gibi anırdı. Sonra tekrar kabre girip kayboldu. Bir de oradan yün eğiren yaşlı bir kadın gördüm. Bir başka kadın bana ey yabancı dedi. Bu kocakarıyı görüyor musun, evet dedim görüyorum nesi var, dedi ki işte bu kadın o mezardan çıkanın annesidir. Peki dedim bunun hikâyesi nedir, adam niçin bu hale gelmiş? Dedi ki bu adam devamlı içki içerdi, annesi olan o kadın ona yavrum derdi, Allahtan kork ne zamana kadar böyle içki içip duracaksın? O bedbaht adam da annesine şu karşılığı verirdi, anne sen eşek gibi anır dur, ben içkiyi bırakmıyorum. Ölüm geldi, onu da aldı, ikindiden sonra öldü, her gün ikindiden sonra o saatte mezarından o şekilde çıkar, üç kere merkep gibi anırır tekrar mezar üzerine kapanırdı. Ya Rabbi ya Rabbi bizleri böyle bir felaketten sen koru. Çünkü merhametlilerin en merhametlisi sensin Allahım. Mü’minleri mağfiretine mazhar buyur ya Rabbi. Sen bizim Mevlamızsın, kul kime gider, kime iltica elini açar ki. Elimizi dergâhından boş döndürme. Bize gözler aydınlığı evlatlar ver ya Rabbi. Önümüzde nice uzun yollar var ötelere canlar. Ötelerin de ötesine gideceğiz. Anne babasının rızasını alamdan çıkılan yol menzile zor varır. Eğer anlatılanlardan ibret almazsak sonra ziyana uğrarız bize acıyan da olmaz. Bizim için sızlayacak yürek yine anne baba yüreğidir, yanar evladım der yavrum der kızım der yavrum diye feryat eder anam. İşte canlar her vakit duamız şu olsun=”Ey Rabbimiz duamı kabul buyur, ey Rabbimiz hesap kurulacağı gün beni annemi babamı ve bütün mü’minleri bağışla.” İbrahim suresi 41. Ayet.

Hayyade başlar bu destan vakit ikindi kabristan ses geldi bir mezarlıktan başı merkep vücut insan
Sakın anaya öf deme dil uzatıp söz söyleme Hayya’deki adam gibi başı merkebe benzeme
Kabir yarılıp açıldı kötü kokular saçıldı bir merkep gibi anırdı başı merkep vücut insan
Analar baş tacımızdır hep bizim duacımızdır bu hikâye acımızdır başı merkep vücut insan

Bu video yerleştirme metodu kullanılarak içerik sahibinin izniyle paylaşılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Telif Hakkı sayfasına göz atınız.

Siz de bu ilahi ile ilgili duygu ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum kısmından paylaşabilirsiniz. Hayırlı günler dileriz…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu